Kapat
Reklam Alanı
Reklam Alanı
iphone-7-turkiye-de-ne-zaman-satisa-cikacak
Teknoloji 168 0

iPhone 7 Türkiye’de ne zaman satışa çıkacak?

iPhone 7’ye gelecek yeni özellik Apple’ın patent başvurusu sonrası ortaya çıktı

1 / 105

ABD merkezli patent enstitüsü Apple’ın Apple Watch’takine benzer bir tuş için 2014 yılında yaptığı başvurunun onay aldığını duyurdu.

2 / 105

Enstitünün bu açıklaması Apple’ın yeni iPhone ve iPad modellerinde kullanabileceği bu özelliği de gözler önüne serdi.

3 / 105

İlk olarak Apple’ın ilk akıllı saati Apple Watch’ta karşımıza çıkan bu tuş, kullanıcının sağ ve sol hareketler yaparak ekran değiştirmesin olanak sağlıyor.

4 / 105

Her zamanki gibi Apple, yeni iPhone modeli görücüye çıkana kadar bilgi vermeye yanaşmıyor. Ancak bu model hakkında sızıntılar birbiri ardına geliyor.

5 / 105

Apple’ın Eylül ayında tanıtması beklenen yeni iPhone modeli ile ilgili yeni bir sızıntı haberi geldi. Onleaks kaynaklı sızıntıda iPhone 7 adını alması gereken modelin pil gücü de görülüyor.

6 / 105

Söz konusu sızıntıya göre, yeni modeldeki pil bir önceki modelden (iPhone 6S) büyük olacak. Henüz resmiyet kazanmayan iddiaya göre, iPhone 7’de 1.960 mAh büyüklüğünde bir pil yer alacak.

7 / 105

Her zamanki gibi Apple, yeni iPhone modeli görücüye çıkana kadar bilgi vermeye yanaşmıyor. Ancak bu model hakkında sızıntılar birbiri ardına geliyor.

8 / 105

Daha önce henüz piyasaya çıkmaması Apple ürünleri ile ilgili yaptığı doğru tahminlerle adını duyuran Fransız NoWhereElse.com’da iPhone 7’e ait olduğu iddia edilen fotoğraflar yayınlandı.

9 / 105

Sitede yer alan görsele bakılırsa yeni iPhone modeli pek çok kullanıcıyı yakından ilgilendiren bir değişiklik ile raflardaki yerini alacak.

10 / 105

Söz konusu görselde iPhone 7’nin önceki modellere kıyasla daha büyük bir arka kameraya sahip olduğu görülüyor.

11 / 105

Her zamanki gibi Apple, yeni iPhone modeli görücüye çıkana kadar bilgi vermeye yanaşmıyor. Ancak bu model hakkında sızıntılar birbiri ardına geliyor.

12 / 105

Yeni iPhone’a ait şimdiye kadar gelen söylenti ve dedikodular şöyle:

13 / 105

İddiaya göre, iPhone 7 adını alması beklenen cihazda 16 GB seçeneği olmayacak.   ABD merkezli şirket akıllı telefonlara sanal gerçeklik özelliğini getiren özelliğin patentini resmen aldı.  Apple’ın aldığı patentin Eylül ayında tanıtılması beklenen yeni iPhone modelinde yer alacağı sıklıkla dile getirilen iddialar arasında.

14 / 105

Android işletim sistemi ile çalışan bazı akıllı cihazlar bir süredir kablosuz şarj özelliğine (Wireless charging)  sahip.iPhone 7’de de bu özelliğin bulunacağı tahmin ediliyor. Bunun dışında Apple’ın iPhone 7’yi wireless kulaklık ile tanıtacağı sıklıkla iddia ediliyor. iPhone 6’da olduğu gibi 4.7 inçlik bir ekrana sahip olması beklenen yeni iPhone’un 5GB RAM’e sahip olacağı sıklıkla dile getirilen iddialar arasında.

15 / 105

Bir başka iddiaya göre, yeni akıllı telefonun hafızası, iPhone 6 ve iPhone 6 Plus’tan farklı olmayacak. iOS 10 işletim sistemi ile çalışacağı tahmin edilen iPhone 7’nin 2016’da tanıtılması ve aynı yıl içinde raflardaki yerini alması bekleniyor. Apple’ın sonbaharda duyuracağı iPhone 7 cephesinden önemli bir bilgi daha geldi. Halihazırda seri üretimde olan iPhone 7’de iddiaya göre kullanıcılar yepyeni bir ana ekran butonuyla karşılaşacak.

16 / 105

Home botunun değişeceğine ilişkin daha önce birçok haber gündeme yansırken, son olarak Cowen and Company analistleri iPhone 7’de Force Touch teknolojisine sahip home butonunun yer alacağını bildirdi. 9to5mac sitesi de yine benzer iddiayı destekleyen bir rapor yayınladı.

17 / 105

Dokunmatik yapıda olacak yeni home butonu iPhone 7’de ön bölümün düz bir panelden oluşmasını sağlayacak. Dokunmatik buton ek olarak iPhone 7’de kullanılacak kasanın suya dayanıklı olacağı ihtimalini güçlü kılıyor. Apple aslında benzer yapıyı Retina ekranlı MacBook’un trackpad’inde kullanıyor. iPhone 7’de yer alacak yeni home butonunda, hem iPhone 6s serisinde yer verilen ekran hem de MacBook’a eşlik eden trackpad‘deki gibi titreşimli geri bildirim sağlayan bir motor kullanılacak.

18 / 105

Dokunmatik ve geri bildirimli home butonu son dönem iPhone’larda kronik hale gelen fiziksel tuş arızalarını önemli ölçüde azaltacaktır. Bir diğer nokta ise iPhone 7 kullanıcıları görünüşe bakılırsa telefonlarını sıfırlamak için bundan sonra güç+home butonu yerine güç+ses butonlarından birini kullanacak.

19 / 105

iPhone 7’e ait olduğu iddia edilen karelerde cihazın kasasının değişmediği ancak yeni iPhone’un kamerasında önemli bir değişiklik olacağı görülüyor.  Daha önce de Apple ürünlerine ait fotoğrafları cihazlar piyasaya sürülmeden önce yayınlayan Fransa merkezli Nowhereelse.fr isimli internet sitesinde yer alan görsellerde iPhone 7’nin çift arka kameraya sahip olacağı görülüyor.

20 / 105

Görünen o ki iPhone 6’dan sonra gelen iPhone 6S ve iPhone 6S Plus modellerinde, kamera konusundaki inadından vazgeçen ve kullanıcılarını 8 megapiksel üstü çözünürlükle tanıştıran Apple, iPhone 7’de bu işi biraz daha ileriye taşıyacak.  İddiaya göre, bunlardan biri optik imaj sabitleme (OIS) ile gelecekken, bir diğeri ise alan derinliğini ölçecek.

21 / 105

Her zamanki gibi Apple, yeni iPhone modeli görücüye çıkana kadar bilgi vermeye yanaşmıyor. Ancak bu model hakkında sızıntılar birbiri ardına geliyor. iPhone 7 ve iPhone 7 Plus’ın Eylül ayında tanıtılacağına neredeyse kesin gözle bakılıyor. Ancak Çin kaynaklı yeni bir söylentiye göre bu ikilinin arasına iPhone 7 Pro da katılabilir.

22 / 105

iPhone 7 Pro söylentileriyle ilk kez karşılaşmıyoruz, ancak şimdiye kadar böyle bir modelin iPhone 7 Plus’ın yerine mi geçeceği, yoksa ayrı bir model olarak mı sunulacağı bilinmiyordu. Weibo’dan gelen dedikodular doğruysa Apple, üç modeli birden tanıtmayı düşünüyor.

23 / 105

Pro modeli gerçeğe dönüşürse iPhone 7 Plus’tan farklı ne sunacağı belli değil. Pro’nun çift lensli kamerayla gelebileceği söyleniyor, ancak aynısı Plus için de söylenmişti. Pro’yu Pro yapan özelliği, Smart Connector bağlantısı üzerinden klavye gibi aksesuarları bağlamaya olanak tanıması olabilir.

24 / 105

Weibo’dan gelen dedikodulara hemen inanmamakta, her zaman dikkatle yaklaşmakta fayda var. Dahası iddiayı ortaya atan Weibo kullanıcısı bile Apple’ın bir iPhone 7 Pro “tanıtabileceğini” söylüyor ve kesin konuşmuyor. iPhone 7 cephesinden bilgiler gelmeye devam ediyor. Son olarak sektörün güvenilir kaynakları arasında gösterilen Wall Street Journal, iPhone 7 cephesinden elde ettiği istihbaratları kamuoyu ile paylaştı.

25 / 105

Site tarafından yayınlanan rapora göre iPhone 7 selefi iPhone 6s’ten pek de farkı olmayacak. Apple, iPhone için süre gelen iki yılda bir tasarım değişikliği anlayışını ne yazık ki bu yıl uygulayamayacak; zira şirket yeni teknolojilere henüz hazır değil.  Apple böylece ilk kez bir tasarım anlayışını üç yıl sürdürmüş olacak.

26 / 105

iPhone 6 ve iPhone 6s modellerinde devam ettiren tasarım anlayışı iPhone 7 ile sürecek. Apple, iPhone 7 ve iPhone 7 Plus ailesinde ekran boyutunu, hatta ekran çözünürlük değerlerini dahi değiştirmeyecek. iPhone 7’de 4.7 inç 750 x 1334 piksel çözünürlüklü ekran, iPhone 7 Plus’ta ise 5.5 inç Full HD ekrana yer verilecek.

27 / 105

Wall Street Journal kaynaklarına iPhone 7 ailesini iPhone 6s’ten farklı kılan en önemli detay, yeni iPhone’larda kulaklık girişinin kaldırılacak olması gösteriliyor. Benzer iddia kısa süre önce Mac Otakara sitesi tarafından da ortaya atılmış ve siteye göre Apple, iPhone 7 kutu içeriğine Lightning dönüştürücüsü dahil edecek.

28 / 105

WSJ kaynaklarına göre kulaklık girişinin kaldırılacak olması iPhone 7 serisinde daha ince ve suya dayanıklı bir kasanın yer almasını sağlayacak. Kaynaklara göre iPhone’da radikal değişimler 2017 yılında sergilenecek. Yeni tasarım, AMOLED ekran, ekrana gömülü parmak izi sensörü (home butonunun kaldırılması) ve çift kamera gibi yeniklerin tümü ya da bir bölümü gelecek yıl tanıtılacak iPhone 7s modellerinde karşımıza çıkacak.

29 / 105

ABD merkezli şirket akıllı telefonlara sanal gerçeklik özelliğini getiren özelliğin patentini resmen aldı. Apple’ın aldığı patentin Eylül ayında tanıtılması beklenen yeni iPhone modelinde yer alacağı sıklıkla dile getirilen iddialar arasında.

30 / 105

iPhone 7, şüphesiz ki en çok beklenen telefonların başında geliyor. Daha öncelerinde kulaklık çıkışını sona erdiren iPhone 7, geçtiğimiz aylarda kulaklık çıkışının kalacağı yönünde söylentilerle gündeme geldi. Şimdi ise çift SIM destekli olarak piyasaya çıkabileceğine dair bilgiler elde edildi. Çin’de bulunan Rock Fix isimli bir tamir dükkanı, iPhone 7’ye ait olduğunu iddia ettiği birkaç parçanın fotoğrafını internete sızdırdı. 4.7 inçlik yeni iPhone modeline ait Lightning portuna bağlı bir kulaklık çıkışı görünüyor.

31 / 105

Fotoğraflarda ayrıca iPhone 7’nin çift SIM tepsisi olduğu iddia edilen bir parça da bulunuyor. Eğer fotoğraflar gerçeği yansıtıyorsa, bu durum iPhone 7 için yepyeni bir gelişme olacak. İki ayrı boyutta ekran panelleri de bulunan fotoğraflarda 256 GB değerine kadar çıkabilen SanDisk hafıza yongaları da dikkat çekiyor. Büyük olan model için çift lensli kamera modülünün de göze çarptığı sızıntıları paylaşan kişi ayrıca anten tasarımında da değişikliklere gidileceğini söyledi.

32 / 105

Bu da iPhone 7’de belki Intel’in mobil platformlar için olan anten çözümünün kullanılabileceğini işaret ediyor olabilir. Tabii ki bunlar henüz resmileşmiş bilgiler değil ve sürekli bir çelişki çıkabiliyor. Zira birkaç gün önce bazı kaynaklardan çıkan haberler Apple’ın çift lensli kameradan vazgeçtiğini, çünkü teknolojinin buna hazır olmadığını söylemişti.

33 / 105

Apple’ın eylül ayında piyasaya sürmeyi planladığı iPhone 7’nin modeli ve özellikleri hakkında çeşitli söylentiler devam ederken, şirketin 360 derece kavisli ekran patentini aldığı ortaya çıktı. Patentlyapple.com adlı sitede yer alan haberde, şirketin 2011 yılında başvurduğu patenti aldığı açıklandı.

34 / 105

Haberde yer alan söz konusu tasarımlarda ise ses tuşlarının ve ana ekran butonunun kalktığı ve tamamen dokunmatik hale geldiği görüldü.

35 / 105

Şirketin bu yeni özelliği, kuruluşunun 10. yılı olan 2017’de piyasaya süreceği telefon modellerinde kullanması bekleniyor. Apple’ın eylül ayında tanıtacağı iPhone 7 için her geçen gün yeni bir sızıntı gelmeye devam ediyor. Söylentilerin geneline baktığımızda Apple, iki farklı iPhone geleneğini bu yıl da devam ettirecek ve karşımıza iPhone 7/iPhone 7 Plus modelleri ile çıkacak.

36 / 105

Ancak diğer bir söylentiye göre iPhone 7 Plus’ın ismi iPhone 7 Pro olacak. iPhone 7 ile 3.5mm kulaklık çıkışına veda edeceğimiz ve kulaklığı Lightning girişinden bağlayacağımız birçok kullanıcıyı korkuyor. Ne yazık ki bu söylentiler doğru çıkacak ve 3.5mm çıkışa sahip kulaklıkları bağlamak için 3.5mm to Lightning Converter kullanmamız gerekecek.

37 / 105

Aksesuar satmasını seven Apple’ın bu adaptörü ne kadar fiyata satacağı henüz bilinmiyor. Söylentiler doğrultusunda hazırlanan iPhone 7 ve iPhone 7 Plus konsept çizimleri; Apple konseptleri ile bilinen Martin Hajek tarafından bugün yayınlandı. Konseptlerin; sızıntılar doğrultusunda gerçeğe çok yakın olarak hazırlandığı belirtmek gerekir.

38 / 105

Teknoloji firmalarının değerli olduğunu düşündükleri fikirlerin patentlerini almaları, gelecek planlarını ele verebiliyor. AppleInsider’ın yeni keşfettiği patentler, gelecekteki iPhone’lardan neler bekleyebileceğimizi şimdiden söylüyor. Patentlerden ilki, korunaklı, dışarıda kullanılmaya yönelik sağlam bir iPhone’un ipucunu veriyor olabilir. Apple, bir sonraki iPhone’u tamamen su geçirmez hale getirmeyi planlıyor da olabilir.

39 / 105

Patent, hoparlör bölümünün üzerinde yer alacak örgülü bir maddeden bahsediyor. Bu maddenin amacının suyu uzak tutmak ve basıncı azaltmak olduğu anlaşılıyor. Kafatasınız üzerinden titreşimleri algılayan EarPod ise bu şekilde etraftaki sesleri daha iyi biçimde iptal etmeyi amaçlıyor. Böylece müzikleri veya karşınızdaki kişiyi daha iyi duymanız mümkün hale geliyor.  Bu teknoloji, kalabalık ortamlarda iPhone’un sesinizi daha isabetli algılaması anlamına da gelebilir.

40 / 105

Her patent başvurusunda olduğu gibi, bu patentlerin de gerçeğe dönüşme garantisi yok. Yine de Apple’ın hangi alanlar üzerinde kafa yorduğunu görme şansını bulmuş olmak güzel. iPhone 7 cephesinden sızıntıların ardı arkası kesilmiyor. Eylül ayında tanıtılacak 2016 model iPhone’lara ilişkin son bilgiler Çin’in mikro-blog sitesi Weibo cephesinden geldi.

41 / 105

Mobi Picker sitenin derleyip özel olarak geçtiği haberde iPhone 7 ailesinin bellek birimine ilişkin önemli bilgiler yer alıyor.
Son gelişmeler Apple’ın iPhone 7’de başlangıç modelinin 32GB depolamaya sahip olacağını bildirse de, siteye göre bu durum iPhone 7 Plus ve Pro modelleri için geçerli olacak. iPhone 7 selefi iPhone 6s gibi 16GB/64GB/128GB modeller şeklinde satışa sunulacak. Büyük ekranlı modeller içinse 64GB’lık model rafa kalkıyor.

42 / 105

iPhone 7 Plus ve Pro modelleri 32/128 / 256GB şeklinde tüketicilerin karşısına çıkacak. Depolama biriminde SanDisk’in yeni nesil belleklerinin kullanılması bekleniyor. RAM tarafında ise iPhone 7’nin iPhone 6s/6s Plus gibi 2GB RAM’le geleceği; büyük ekranlı iPhone’ların da 3GB RAM’e sahip olacağı iddia ediliyor. Apple’ın Plus serisi iPhone’ları bundan sonraki süreçte standart modele göre daha güçlü bir donanım eşliğinde sunacağı uzun bir süredir dillendiriliyor. Görünüşe bakılırsa iPhone 7 Plus modeli bu süreç için önemli bir adım olacak.

43 / 105

Arka kameranın çözünürlük miktarı değişmeyecek. Bir kez daha 12 megapiksel çözünürlüklü bir kamera karşımıza çıkacak; ancak söz konusu kamera için yeni nesil bir sensör, daha büyük bir lens ve daha gelişmiş bir yazılımın kullanılması muhtemel görünüyor. Ek olarak OIS özelliğinin bu defa standart iPhone modelinde de yer alacağı bildiriliyor. Ön kamerada ise çözünürlük artışı yaşanacak. iPhone 6s serisi modellerde 5 megapiksel ön kameraya geçiş yapan Apple, iPhone 7 ailesinde 8 megapiksel ön kameraya yer verecek.

44 / 105

Son olarak iPhone 7’de, hızlı şarj desteği sunmak adına USB Type-C girişinin kullanılacağı bildiriliyor. Açıkçası kulaklık girişinin olmayacağı bir iPhone’da Apple’ın Lightning portu yerine USB Type-C girişini kullanması pek ihtimal dahilinde görünmüyor. Zira son gelen bilgiler ses akışının Lightning portu aracılığıyla gerçekleşeceğini gösteriyor.

45 / 105

iPhone 7 serisinde kulaklık girişi olmayacak, ancak aksesuar üreticileri bu duruma da çözüm üretmiş görünüyor. Çinliler iPhone 7’deki kulaklık sorununa nasıl çözüm getirdi.

46 / 105

iPhone 7’de kulaklık girişinden yoksun bir tasarımın karşımıza çıkacak olması neredeyse kesinleşti. Apple muhtemelen suya dayanıklılık ve daha büyük pil gibi detayları göz önünde bulundurarak iPhone 7 serisinde kulaklık girişine yer vermeyecek.

47 / 105

iPhone 7 modellerinde ses ihtiyacı ise büyük olasılıkla Lightning portu ya da Bluetooth aracılığıyla sağlanacak. İster Lightning portu ister Bluetooth olsun iPhone 7’de eski kulaklıkların hiçbirini kullanmayacağız. Ancak Çinlilerin bu noktada geliştirdiği bazı aksesuarlar kullanıcıların işini kolaylaştıracaktır.

48 / 105

Computex 2016 etkinliğinde de sergilenen bir adaptör, iPhone 7’de kulaklık girişinin olmayışından kaynaklı sorunların önüne geçecektir. Çinli Tama Electric  tarafından geliştirilen ürünün bir ucunda Lightning portu, diğer ucunda ise 3.5 mm kulaklık girişi yer alıyor.

49 / 105

Adaptör üzerinde ek olarak üç adet kontrol butonu yer alıyor. Hatta TSH03JM model numarasına sahip bir başka ürünün üzerinde USB Type-C girişi de yer alıyor. Söz konusu giriş üzerinden iPhone 7’yi şarj etmek mümkün olacak. Çinliler tarafından geliştirilen kulaklık adaptörleri iPhone 7 serisinde kulaklık girişinin olmayacağını artık doğruladı diyebiliriz. Bu noktada asıl merak edilen ise; Apple’ın gelecek şikayetler karşısında benzer bir ürünü satışa çıkarıp çıkarmayacağı.

50 / 105

Her sene yeni bir iPhone çıkaran Apple’ın telefonlarında iki senede bir köklü değişiklikler yaptığını biliyoruz. iPhone 7’ye denk gelen bu önemli değişiklikler, yepyeni bir tasarım, daha yüksek işlemci gücü ve yeni işlevler olarak karşımıza çıkabilir. Her geçen gün yeni sızıntı ve dedikodularıyla karşılaştığımız iPhone 7’nin 2016’nın sonlarına doğru tanıtılması bekleniyor. Peki Apple’ın bir sonraki telefonu hakkında şimdiye kadar neler öğrendik? İşte iPhone 7 hakkında tüm bildiklerimiz.

51 / 105

Apple’ın şimdiye kadarki tanıtım tarihleri, iPhone 7’nin Eylül 2016’da gelebileceğini söylüyor. Telefonun daha erken çıkabileceğini iddia eden bazı kaynaklar da var; ancak bunun ne kadar daha erken olabileceği bilinmiyor. iPhone 7’nin nasıl görüneceği henüz bilinmese de, 7,1 mm’lik iPhone 6S’ten bile ince olması bekleniyor. KGI Securities’ten Ming-Chi Kuo’ya göre bu incelik, 6mm ve 6,5mm seviyesinde olabilir.

52 / 105

Cihazın incelmesi, 3,5 mm’lik kulaklık girişinin kaldırılması anlamına gelebilir. Bununla birlikte bazı sızıntılar, 3,5 mm’lik girişin yerinde durduğunu gösteriyor. Kulaklık girişini kaldırmak avantajdan çok dezavantaj sağlayabileceğinden, Apple böyle bir değişikliğe hazır olmayabilir. iPhone 7’nin “çerçevesiz”, tamamen metalden oluşan bir gövdeyle geleceği de söyleniyor. Bir başka dedikodu, iPhone 6 ve 6 Plus ile tanıştığımız “kamera çıkıntısının” sonunda ortadan kalkacağı.

53 / 105

DigiTimes’ın kaynakları haklı çıkarsa, ekran çözünürlüğünde büyük sıçramalar görebiliriz. İddialar, Apple’ın glass-on-glass ekranlara geçiş yapacağını söylüyor; böylece QHD ve hatta 4K ekranların yolu açılıyor. Apple’ın LCD ekrandan OLED ekranlara geçiş yapma ihtimali de var.  Bununla birlikte yeni bir dedikodu, OLED ekranlara geçişin iPhone 7S’te gerçekleşeceğini söylüyor. Yeni ortaya çıkan Apple patentleri, iPhone 7’nin ekranının daha zor kırılabileceğini gösteriyor.

54 / 105

iPhone 6S, 12MP’lik arka ve 5MP’lik ön kamerayla geliyor. Nowhereelse.fr’nin paylaştığı iPhone 7 görüntüleri, yeni telefonun kamera lensinin daha büyük olabileceğinin ipucunu veriyor. Benzer şekilde HDBlog.it’in paylaştığı görüntüler de büyük bir sensöre işaret ediyor.

55 / 105

iPhone 7 belki çift kamerayla gelmeyecek, ancak büyük bir lens, kamera teknolojisinde önemli geliştirmelerin işareti olabilir. Yeni bir sızıntı, iPhone 7’nin daha ince olmasına rağmen pil boyutunu genişleteceğini ileri sürüyor. Bunun doğru olmasını umuyoruz, ancak sanırız çok heveslenmemekte fayda var.

56 / 105

Weibo’daki fısıltılar iPhone 7’nin güç bakımından atılım yapacağını söylüyor. İddiaya göre iPhone 7, altı çekirdekli A10 yongasıyla gelecek. Ancak bizce Apple’ın iki çekirdekten altıya sıçrama olasılığı bizce düşük. iPhone 6S’in RAM miktarı henüz 2GB’a yükseltildiğinden, firma burada bir süre durmak isteyecektir. Ancak iPhone 7 Plus’ta çift kameradan gelen görüntüleri işleyebilmek için 3GB RAM’e ihtiyaç duyulabilir.

57 / 105

iPhone 7’nin henüz tanıtılmayan iOS 10 ile birlikte gelmesini bekliyoruz. iOS 10’un Siri’de bazı geliştirmeler yapması, Apple Music’in tasarımını yenilemesi ve HomeKit’i ayrı bir uygulama olarak sunması bekleniyor. iPhone 7 cephesinden önemli haberler gelmeye devam ediyor. Yeni sızıntılar iPhone 7’nin önden nasıl görüneceği büyük ölçüde ortaya koyuyor.

58 / 105

Pocket Lint sitesi tarafından yayınlan görüntüler iPhone 6 tasarımının bir nesil daha sürdürüleceğini gösteriyor. Yayınlanan görüntülerde Cygnett tarafından üretilen iPhone 7 aksesuarlarını görüyoruz. iPhone 7’nin nihai tasarımı henüz kesinlik kazanmış değil, dolayısıyla üreticinin iPhone 7 için hazırladığı kılıflara şimdilik iPhone 6s eşlik ediyor.

59 / 105

Aksesuarların içerisinde iPhone 6s’in yer alması bizleri şaşırtmadı değil, zira popüler sızıntı kaynağı @OnLeaks mayıs başında yayınladığı bir görüntüde iPhone 7’nin iPhone 6s ile aynı kasa ebatlarına sahip olacağını bildirmişti. iPhone 7’ye ait olduğu öne sürülen ekran koruyucusu da yine iPhone 6 tasarımının sürdürüleceğini gösteriyor, fakat burada ahize üzerinde ikinci bir sensör dikkatimizden kaçmadı değil. Ön kameranın konumu değişmezken, ikinci sensörün ne işe yaradığı ise şimdilik bilinmiyor.

60 / 105

iPhone 7’nin arka tarafı iPhone 6/6s ile karşılaştırıldığında daha ayırt edici olacak. Yukarı ve aşağı doğru kaydırılan anten çizgileri tasarımdaki önemli bir olumsuzluğu giderirken, arka kamera sensörünün ise daha da büyüdüğü gözlerden kaçmıyor. OIS desteğini büyük olasılıkla bu defa iPhone 7 modelinde de göreceğiz. Ekran boyutunun değişmeyeceği telefonlarda kulaklık girişi ise beklendiği gibi olmayacak. Yeni nesil iPhone’larda dikkat çeken bir diğer önemli husus telefonlarda dört adet hoparlörün yer alacak olması. iPhone 7 hakkında söylenti ve sızıntılar gelmeye son hız devam ediyor.

61 / 105

Telefona ilişkin yeni bir bilgi de kamerasına özel. Gelen haberlere göre iPhone 7, ailenin ilk OIS kamerasına sahip 4.7 inç ekranlı üyesi olabilir. Evet, bilindiği üzere OIS özelliği iPhone 6S Plus’ta yer alıyor, fakat iPhone 6S’te mevcut değildi. Bir kesim tarafından halen yeni modellerde de OIS özelliğinin dağıtımının bu şekilde olacağı söylense de, gelen birtakım sızıntılara göre Apple bu defa her iki modelinde de OIS’e yer verecek.

62 / 105

Eğer bu gerçekleşirse, iPhone 7 ilk OIS kameraya sahip 4.7 inç ekranlı iPhone olacak. Bunun yanında bir diğer söylenti ise, Apple’ın bu defa OIS’le değil de çift kamerayla iki model arasında ayrıma gideceği yönünde. Yani, iPhone 7’de çift kamera olmayabilir, bunun yerine iPhone 7 Plus’ta çift kamerayı görebiliriz. Elbette bunu ancak eylül ayında anlayacağız… 2016’nın merak uyandıran telefonlarından iPhone 7’nin yeni görüntüleri sızdırıldı.

63 / 105

Yeni görüntüleri iPhone 7’nin donanım tarafında iPhone 6s’e göre önemli farklılıklar sunacağını gösteriyor. Apple’ın eylül ayında tüketicilerin beğenisine sunacağı yeni telefonları iPhone 7 ve iPhone 7 Plus cephesinden sızıntılar gelmeye devam ediyor.  Güvenilir sızıntı kaynağı Steven Hemmerstoffer, iPhone 7’nin kasasına ait yeni görüntüler yayınladı. Söz konusu görüntüler Apple’ın iPhone 7’de radikal değişiklikler sergileyeceğini gösteriyor.

64 / 105

İlk olarak; iPhone 7’de ikisi altta, diğer ikisi üstte olmak üzere dört adet hoparlör yer alacak. iPhone 7’nin iPad Pro tabletlerden miras alacağı bu özellik telefonun ses konusunda ne derece yetenekli olacağının ipuçlarını veriyor. Dört adet stereo hoparlöre sahip olacak iPhone 7’nin ses donanımında bu defa Beats Audio imzası da görebiliriz. Önemli bir değişim kamera tarafında da yaşanacak. iPhone 6s ile karşılaştırıldığında daha büyük bir kamera sensörünün bizleri karşılayacağını söyleyebiliriz.

65 / 105

Kamera çıkıntısı iPhone 7’de de varlığını sürdürecek; çözünürlük miktarının ise değişmesi beklenmiyor. iPhone 7 Plus modelinde ise LG cephesinden tedarik edilecek çift kameranın kullanılacağı gelen haberler arasında. Kamerada bir diğer önemli değişiklik LED flaşın konumunda olacak. iPhone 4’ten beri kameranın yan tarafına konumlandırılan LED flaş bu defa kamera sensörünün altında olacak. Çift LED flaş kullanımının devam edip etmeyeceği ise şimdilik belirsiz bir durum.

66 / 105

iPhone 7’de iPhone 6s tasarımı genel anlamda sürdürülecek. Anten çizgilerinin alt ve üst kenarlara kaydırılması ve 3.5 mm kulaklık girişinin telefondan kaldırılması yeni görüntülerde dikkat çeken diğer ayrıntılar. Teknolojinin altın kuralı değişimdir. Bu altın kural, eğer gerçekleşmezse, tekdüze gidişte firma çöküşe doğru yol almaya başlar. Hayatımızdaki her teknoloji ürünü, hayatımızı daha da kolaylaştırmak için var.

67 / 105

Ancak bir yandan da güvenlik önlemleri gerekiyor.  Touch ID ile bunu sağlamış olan Apple, söz konusu özellik için artık düğme kullanmak zorunda bırakmayabilir. 2017’nin iPhone’u çok yerde konuşuluyor ve övülüyor. Köşesiz görüntü ve ortadaki Home tuşunun olmayacağı söylentileri güçlü. Peki, parmak izi okuyucusu? PatentlyApple’ın haberine göre Apple, düğme gerektirmeyen bir Touch ID mekanizması için patent başvurusu yaptı.

68 / 105

Patent başvurusunda kullanılan görsele göre, parmak izi okuyucusunun yani Touch ID sensörünün cihazın ekranının altında olması bekleniyor. Qualcomm’un Sense ID teknolojisine benzer şekilde bu yeni yöntem, optik, kapasitif ve ultrasonik aşamalarla yapılabilecek. Ancak durum kulağa ne kadar güzel gelse de bazı dezavantajları da mevcut. Örneğin optik sensör, çok kolay bir şekilde jelibon kullanılarak güvenlik açığı verebilir.

69 / 105

Kişinin parmak izi jelibonda kalır, parmak izi okuyucusuna jelibonu yapıştırın ve tamam! Ultrasonik yöntemin bu konuda en iyisi olduğu söylense de, hiç gerçek hayatta denenmedi ve hiçbir akıllı telefon üreticisi şimdiye kadar bu teknolojiyi kendi ürünlerine uyarlamadı. iPhone 7 ve iPhone 7 Plus’ın tanıtılmasına dört ay gibi bir süre kaldı. Eylül ayında tanıtılacak yeni nesil iPhone’lar yeni sızıntılarla bir kez daha ilgiyi toplamayı başarıyor.

70 / 105

Mobil dünyasının popüler sızıntı kaynaklarından Steve Hemmerstoffer namı diğer OnLeaks, iPhone 7 ve iPhone 7 Plus’a ait olduğu iddia edilen bazı çizimler yayınladı. OnLeaks’in sicili göz önüne alındığında çizimlerin gerçek olma ihtimalinin yüksek olduğunu belirtelim. Çizimler yayınlanır yayınlanmaz gözümüz ilk olarak telefonun alt bölümüne gitti. Zira kulaklık girişinin olup olmayacağı pek çok kullanıcı tarafından merak ediliyor.

71 / 105

iPhone telefonlar için metal gövde üreten Catcher Technology kaynaklı olduğu bildirilen görüntülerde iPhone 7 ve iPhone 7 Plus’ta kulaklık girişinin olmayacağı bir kez daha doğrulanıyor. Kulaklık girişinin yerinde şimdilik herhangi bir şey yer almıyor. Henüz netlik kazanmasa da Lightning portu iPhone 7 serisinde hem şarj/veri hem de kulaklık bağlantı noktası olarak kullanılacak. Görüntüler kamera çıkıntısının iPhone 7 serisinde süreceğini gösteriyor. Plus serisi modeller daha önce kamera tarafında OIS özelliğiyle 4.7 inçlik modellerden sıyrılıyordu.

72 / 105

Ancak yeni görüntüler iPhone 7 Plus’ın kamera noktasında daha ayırt edici bir detayla geleceğini gösteriyor. Söz konusu görüntülere göre iPhone 7 Plus’ta çift kamera özelliği yer alacak. Fakat çift kameranın ne tür yetenekler sergileyeceği hakkında şimdilik elimizde detay yok. Akıllı konektör bağlantı noktası ise beklendiği gibi yeni nesil iPhone’larda yer almayacak. Tasarım tarafındaki bir diğer ayrıntı ise anten bantları olacak.

73 / 105

Apple anten bantlarını alt ve üst noktalara yaklaştırarak tasarımı olumsuz etkileyen önemli bir ayrıntıyı sonlandırmak istiyor. MacRumors sitesine göre iPhone 7’de anten bantları aşağıdaki gibi konumlandırılacak. Telefonların kasa boyutlarının aynı kalacağı kısa süre önce yine aynı kaynak tarafından doğrulanmıştı. Bu da iPhone 7’de 4.7 inç, iPhone 7 Plus’ta 5.5 inç büyüklüğünde ekranların yer alacağını gösteriyor.

74 / 105

Bunlar dışında stereo hoparlör, 2GB/3GB RAM (Plus modeli), Apple 10 yongaseti, 12  megapiksel arka kamera ve suya-toza dayanıklı kasa iPhone 7 serisi için iddia edilen diğer özellikler. Apple çıkaracağı yeni telefon iPhone 7 ile ilgili sızıntılar ve söylentiler devam ediyor. Geçtiğimiz mart ayında Çinli Bastille Post sitesi Smart Connector’e (Akıllı Bağlantı) sahip sızıntı iPhone 7 Plus fotoğrafı paylaşmıştı.

75 / 105

Yayınlanan çeşitli raporlarda Smart Connector’un gerçek olabileceği ihtimali üstünde duruldu. Şimdi Japon blog Mac Otakara bu gelişmeye dedikoduların tam tersi yönünde yeni bir boyut getirdi. Yayınlanan makaleye göre Apple, iPhone 7’ye Smart Connector’u dahil etmemeye karar verdi.

76 / 105

Diğer bir deyişle ilk olarak iPad Pro’da gördüğümüz bu bağlantı, yeni nesil iPhone’larda olmayacak. Sonuç olarak şimdi olmasa da, iPhone 7s veya iPhone 8 modellerinde Smart Connector olabilir. iPhone 7 ve iPhone 7 Plus eylül ayında tanıtılacak, ancak telefonlar uzun bir süredir mobil dünyasında gündemi meşgul etmeyi sürdürüyor.

77 / 105

iPhone 7’ye ilişkin son olarak Japonya’dan önemli haberlerle karşınızdayız. Japon menşeli Mac Otakara sitesi iPhone 7’de Smart Connetor (Akıllı Bağlantı Noktası) girişinin yer almayacağını onayladı. Oysa ki geçtiğimiz hafta yayınlanan bazı fotoğraflar iPhone 7’de Smart Connector girişinin yer alacağını gösteriyordu. Sitenin Apple’a yakın kaynaklara dayandırdığı habere göre Apple, ilk olarak iPad Pro tabletlerde yer verdiği ve tabletlere klavye ya da farklı aksesuarlar takılmasını sağlayan portu iPhone 7’de kullanmayacak.

78 / 105

Siteye göre Apple söz konusu girişi iPhone 7 modellerinde kullanmak istiyordu, ancak görünüşe bakılırsa sonraki gelişmeler bu özelliği iptal ettirmiş. Yaşanan gelişmelerden şunu anlıyoruz ki; Apple’ın iPad Pro tabletlerde yer verdiği Smart Connector özelliğinin iPhone’lara gelmesi noktasında çalışmalar yürütülüyor. Söz konusu özelliği muhtemelen iPhone 7s ya da iPhone 8’de göreceğiz. iPhone 7 hakkındaki diğer iddialara göz attığımızda, telefonun iPhone 6s ile aynı kalınlıkta ya da biraz daha ince olacağı, kulaklık girişinin kaldırılacağı, telefonun stereo hoparlör ve çift kameraya (iPhone 7 Plus) sahip olacağı dillendiriliyor. iPhone 7’nin iPhone 7 Plus ile birlikte eylül ayında tanıtılması beklenirken, iOS 10 güncellemesinin de yine aynı tarihte yayınlanacağı düşünülüyor.

79 / 105

Mobil dünyası iPhone 7 ailesinde yer alacak Apple A10 işlemcisinin detaylarını merak ederken, iPhone 7s’e güç verecek Apple A11 yongasetine ilişkin ilk bilgiler gelmeye başladı. Sektörün güvenilir kaynaklarından DigiTimes’ın tedarikçilerden temin ettiği bilgilere göre Tayvanlı menşeli çip üreticisi TSMC, Apple A11 işlemcisine ilişkin çalışmalara başlamış durumda. iPhone 6s ailesine güç veren Apple A9 işlemcisinde Samsung (14nm) ve TSMC’nin (16nm) kapısını çalan Apple’ın,  iPhone 7 ve iPhone 7s modellerinde yer alacak işlemcilerde ise büyük oranda TSMC’nin söz sahibi olmasını istediği iddia ediliyor. Ancak iPhone ve iPad modellerinin 100 milyonlara ulaşan satış adetleri göz önüne alındığında, Samsung’un da üretim sürecine dahil edilmesi olası görünüyor.

80 / 105

Apple A10’un detayları henüz bilinmiyor, fakat gelen haberler söz konusu işlemcinin 16nm üretim sürecinde geliştirileceği yönünde. Kaynaklara göre ise Apple 11, 10nm FinFET üretim sürecinde geliştirilecek. TSMC, 2016’nın son çeyreğinde 10nm fabrikasyon sürecine sahip işlemciler üretmeye başlayacak. İlk örnekler ise 2017’nin ilk çeyreğinde müşterilere gönderilecek. Apple A11 içinse üretim süreci yılın ikinci çeyreğinde başlayacak. Üretim sürecinde nanometre değerinin daha aşağıları çekilmesiyle Apple 11 üzerine daha fazla transistör yerleştirilecek. Bu da işlemcinin daha verimli çalışacağını ve daha az ısınacağını gösteriyor. Eylül ayında tanıtılmasına kesin gözüyle bakılan iPhone 7’nin şimdi de pil kapasitesiyle ilgili bir iddia ortaya atıldı. iPhone 7 ile ilgili iddiaların ardı arkası kesilmiyor. Twitter benzeri bir sosyal ağ olanWeibo üzerinden iPhone 7’de kullanılacağı söylenen pil görselleri yayınlandı.

81 / 105

Weibo’nun aktardığı habere göre iPhone 7’nin pil kapasitesi iPhone 6s’ten daha güçlü olacak. iPhone 7’de 1.735 mAh kapasiteli pilin yer alacağını belirten Weibo, iPhone 7 Plus’ta ise 2.810 mAhkapasiteli bir pilin kullanılacağını belirtiyor. iPhone 6s’te 1.715 mAh, iPhone 6s Plus’ta ise 2.759 mAh kapasiteli pilin yer aldığını hatırlatmakta yarar var. iPhone 6s ile aynı tasarım çizgisine sahip olması beklenen telefonun daha ince bir gövde ve yeniden tasarlanmış antenlerle birlikte kullanıcıların karşısına çıkması bekleniyor. Radikal tasarım değişikliğinin ise önümüzdeki yıl piyasaya sürülecek iPhone modelinde yapılacağı iddia ediliyor. Weibo’nun bu iddialarının gerçeği yansıtıp yansıtmadığını görmemiz için eylül ayını beklememiz gerekiyor. iPhone’un home düğmesi, iPhone 7 ile birlikte çok daha yetenekli bir düğme olabilir. Yeni bilgiler, iPhone 7’nin su geçirmezlik yeteneğine sahip olacağını söylüyor. İlk defa duymasak da bu seferki iddianın kaynağı farklı.

82 / 105

Apple’ın tedarik zincirinden DigiTimes ile konuşan kaynaklara göre iPhone 7, su geçirmezlik testlerinin ve yeni home düğmesinin testlerinin üçüncü aşamasını tamamladı. Yeni home düğmesinin bir düğmeden çok sensör olacağı, üzerine basmak yerine parmağımızı dokunduracağımız söyleniyor. Bununla birlikte düğmenin iPhone 6S’in ekranı gibi basınca duyarlı olması da muhtemel. DigiTimes, Apple sızıntıları sözkonusu olduğunda pek güvenilir bir kaynak değil. Ancak daha önceki sızıntılar ve dedikodular, hatta bir patent, su geçirmez iPhone’un gerçek olabileceğini söylüyordu. iPhone 6S’in suya karşı beklenenden daha dayanıklı olması da su geçirmez iPhone 7 ihtimalini gerçekleştiriyor. Home düğmesiyle ilgili dedikodulara biraz daha dikkatle yaklaşmakta fayda var çünkü düğmenin kaldırılacağı daha önce de söylenmişti.

83 / 105

Apple’ın tüm dünyada satış rekorları kıran Iphone modelleri cep yakmaya devam ederken Apple, Japonya’da Iphone fiyatlarını yüzde 10 indirdi. Apple iPhone 6, iPhone 6 Plus, iPhone SE, iPhone 6s ve iPhone 6s Plus modellerinin fiyatlarında yüzde 10 indirime gitti. Apple, Japonya’daki tüketicilerine sevindirici bir haber verdi. Ayrıca Iphone, Japonya’da indirime giren bu modellerden birini 14 gün içerisinde alan tüketicilerine 50 dolar civarında geri ödeme yapacak Öte yandan iPhone 7 beklenirken, iPhone 8’le ilgili sızıntılar da ortaya çıktı. iPhone 7s’te Apple’ın OLED ekrana geçiş yapabileceği iddiaları bir süredir gündemi meşgul ediyordu. Gelecek yıl piyasaya sürülecek olan bu yeni iPhone’la ilgili olarak ortaya atılan yeni bir iddia ise bu zamana kadarki en yenilikçi iPhone modeliyle karşılaşabileceğimizi gösteriyor..

84 / 105

Eğer iddialar doğruysa 2017 itibarıyla Apple’ın iPhone serisinde yürüttüğü politika tamamen baştan yazılıyor. Normalde iki senede bir iPhone’ların tasarımı değişiyor ve önemli özellikler ekleniyor, “S” modellerinde ise daha çok donanımsal yeniliklere yer veriliyordu. Fakat gelecek yıl iPhone 7s yerine direkt olarak iPhone 8’in piyasaya sürüleceği ve bu döngünün kırılacağı söyleniyor. Analist Mark Moskowitz’in iddiasına göre iPhone 8’de OLED ekrana geçiş yapılacak ve ayrıca uzun zamandır beklenen kablosuz şarj özelliği de bu cihazda yerini alacak. Öte yandan sürekli olarak kaldırılacağı düşünülen home tuşunun iPhone 8 ile birlikte nihayet tarihe karışacağı ifade ediliyor. Touch ID’nin ekran üzerine entegre edileceği ve böylece home tuşuna olan ihtiyacın ortadan kaldırılacağı da söylenenler arasında.

85 / 105

Cihazın tasarımında alüminyumdan vazgeçileceği ve cam malzemenin kullanılacağı dile getiriliyor. iPhone serisindeki bu köklü değişikliğin satışları yüzde 10,3 oranında arttırması bekleniyor. Doğrulanması şimdilik mümkün olmayan bu heyecan verici analizin gerçekliğini öğrenmemiz için uzunca bir süre daha beklememiz gerekecek gibi görünüyor.. Geçtiğimiz ay iPhone SE isimli yeni bir model tanıtan Apple’ın yeni cihazı hakkında iddialar şimdiden peş peşe geliyor. İddiaya göre, ABD merkezli teknoloji devi iPad Pro benzeri bir iPhone modeli üzerinde çalışıyor. Şirkete yakın kaynaklara dayandırılan iddialara göre, Apple, iPhone Pro adını alması beklenen yeni telefonunu biraz daha inceltecek ve alt tarafına daha önce  iPad Pro’dan tanıdığımız bir ‘Smart Connector’ ekleyecek. Söz konusu modelin görüntüleri geçtiğimiz haftalarda internete sızmıştı.

86 / 105

Aynı iddialara göre, Apple bu modelini Eylül 2017’de görücüye çıkaracak. Apple her zamanki gibi lansman tarihine kadar konuyla ilgili herhangi bir resmi açıklama yapmaya yanaşmıyor. İşte yeni iPhone ile ilgili bugüne kadar ortaya atılan iddialardan en dikkat çekenleri…. Ortaya atılan iddialara göre, en çok merakla beklenen telefon olan iPhone Pro’da çok ince bir tasarım, 3 GB RAM, 16 MP kamera, hızlı şarj gibi özelliklerin olması bekleniyor. Apple’ın yeni telefonu iPhone 7’yi Eylül ayında resmi olarak tanıtması bekleniyor. Telefon hakkında bilgiler internete şimdiden sızdı. iPhone 7 hakkında bugüne kadar ortaya çıkan söylentilere göre Apple yeni amiral gemisinde tasarım olarak pek bir değişiklik yapmayacak.

87 / 105

Bu da yeni iPhone’un tasarım olarak iPhone 6S ile oldukça benzer olacağını gösteriyor. Ancak Apple’ın yeni iPhone ile birlikte tasarımda yapmak istediği bir önemlik değişiklik var ki, o da telefonun inceliği. İnternete sızdırılan yeni bilgilere göre, iPhone 7 kendinden önce gelen iPhone modellerine göre çok daha ince bir tasarıma sahip olacak. Apple’ın son amiral gemisi olan iPhone 6S’in kalınlığı 7.1 mm’ydi. Yeni nesil iPhone’un kalınlığının ise 6 ile 6.5 mm arasında bir şey olacağı söyleniyor. Bu değişiklik şüphesiz iPhone’u daha şık gösterecek olsa da, bazı sorunları da beraberinde getirebilir. Telefonun daha ince olması için bazı parçaların küçültülmesi veya komple çıkarılması gerekiyor. Bu noktada en büyük endişe Apple’ın daha ince bir telefon yapabilmek için batarya kapasitesinden taviz vermesi. Bu durum zaten sıkıntılı bir konu olan batarya ömrünün daha da ciddi bir sorun haline gelmesine neden olabilir.

88 / 105

Son günlerde Apple’ın sıradaki akıllı telefonuyla ilgili çok sayıda iddia ortaya atıldı. Tasarım ve teknik özellikleri ilgilen bu iddialar arasında son derece dikkat çeken bir detay var. İşte Apple dünyasını yerinden oynatacak olan o gelişme! Android dünyasında uzun bir süre önce ön yüzeyinde hiç tuşu olmadan cihazlar görmeye alıştık. Kimi kullanıcılara göre gereksiz, kimi kullanıcılara göre ise son derece önemli olan bu tuşun iPhone 7’de olmaması, Apple ve iPhone dünyasını yerinden oynatabilir. Çünkü iOS işletim sisteminin tüm kullanım özellikleri bu tuşa dayanıyor. AppleInsider isimli site tarafından yayınlanan fotoğraflar kim tarafından çekildi bilinmiyor. Ancak fotoğrafta ilginç bir detay daha var. O detay ise 3.5 mm ses çıkış portunun cihazda yer almaması. Bu konudaki çok sayıda iddia da haberimizdeki fotoğraflarla doğrulanmış oldu. Normalde alt yüzeyde 3.5 mm kulaklık yuvasının olması gereken alanda ikinci bir hoparlör var gibi duruyor. Tabii tüm bu iddialar bir anda yanlışlanabilir çünkü Apple henüz resmi bir açıklama yapmadı.

89 / 105

Android ve Apple dünyasından en güncel amiral gemilerini son dönemde gördük. Artık teknoloji gündemi sıradaki cihazlara odaklandı. Sonbahar döneminde duyurulacak olan iPhone 7 kılıfı olduğu iddia edilen bir ürün YouTube’da yayınlandı. YouTube’da yayın yapan Unbox Therapy isimli kanal son derece dikkat çeken bir video yayınladı. Bu videoda Avustralya’dan “Sonny Dickson” isimli birinin kendisine kargo gönderdiğini söyleyen yayıncı, kutudan dikkat çeken iki adet kılıf çıkardı. İddiaya göre kılıflardan biri iPhone 7 modeline, diğeri için çok konuşulan 4 inç ekranlı iPhone modeline ait.

90 / 105

İşin ilginç tarafı ise ortaya çıkan iPhone 7 kılıfı çoğu iddiayı destekliyor. Peki bu iddialar neler? iPhone 7’nin çift kamera ile geleceğine dair güçlü iddiaları gündeme taşımıştık. Videoda yer alan kılıfın arka yüzeyinde tek kamera için son derece büyük bir açıklık var. Dolayısıyla çift kamera kullanılacak olması son derece muhtemel. Bir diğer iddia ise iPhone 7 modelinde 3.5 mm ses çıkış yuvasının olmaması yönündeydi. Bu iddiayı destekleyecek şekilde kılıfın altında ses çıkışının olması gereken bölümde gereğinden fazla bir açıklık bırakılmış. Bu da o bölümde ikinci bir hoparlör olacağını düşündürüyor. Kutudan çıkan ikinci ürün ise 4 inç ekranlı iPhone modeline ait. En azından iddia edilen bu. Ancak o kılıf ile ilgili dikkat çeken bir detay yok. Standart iPhone 5 ve iPhone 5s kılıflarına son derece benziyor.

91 / 105

200 TL’YE İPHONE!

92 / 105

Çinliler iPhone SE’nin ‘çakması’nı 200 TL’ye satıyor. Türkiye’de ortalama 3 bin TL’den satılan iPhone’ların birebir aynısı Çin’de ortaya çıktı, hem de 200 TL’lik fiyat etiketiyle! Çin’de ortaya çıkan ve iPhone SE (Special Edition – Özel Sürüm) olduğu iddia edilen telefon görenleri şaşkına çevirdi. Ancak işin daha ilginci cihazın fiyatıydı; 200 TL’den Çin’de bazı noktalarda satışa sunulan cihaz her ne kadar yakın açıdan anlatılmasa da, tasarım olarak Apple’ın elinden çıkmış gibi. 21 Mart’ta Apple’ın gerçekleştireceği etkinlikte tanıtılması beklenen yeni iPhone’un fiyatının Türkiye’de 2 bin TL’den aşağı olması beklenmezken, cihazın en önemli özelliğinin 4 inç’lik küçük ekranı olacağı; ancak güçlü donanım özellikleriyle geleceği söylenebilir. Bakalım Çin’de ortaya çıkan iPhone’a karşı Apple bir hamle yapacak mı?

93 / 105

iPhone’ların belli bir süre sonra yavaşlamaya başlaması pek çok kullanıcının ortak sorunu. Ancak bu durumu ortadan kaldırabilirsiniz.  Zira iPhone’unuzun gerçek potansiyeli ise ancak jailbreak ile ortaya çıkıyor. Bunun en büyük nedeni çoğunlukla Apple’ın Springboard animasyonları. Uygulamaları açtığınızda gösterilen bu animasyonlar, cihazınızı yavaşlatabiliyor. 9to5Mac, bu animasyonları tamamen öldürmenin bir yolunu bulmuş durumda.

94 / 105

Peki animasyonlardan kurtulmak için ne yapılabilir?
Animasyonlardan kurtulmak için izlemeniz gereken yol, biraz garip ama işe yarıyor. Önce Ayarlar> Genel > Erişebilirlik yolunu izleyin. Etkileşim altında Assistive Touch üzerine dokunun.

95 / 105

Artık Springboard animasyonları yok: Bu ilginç yöntemi (ya da iOS içerisindeki bu ilginç bug’ı) uyguladıktan sonra geçişlerin hızlandığını göreceksiniz; tabi animasyonları da kaybedeceksiniz. Telefonunuzu eski haline getirmek içinse, tek yapmanız gereken yeniden başlatmak. Eylül ayında tanıtılması planlanan iPhone 7’ye ait kasanın ilk görüntüsü ortaya çıktı. Dedikoduların doğru çıkması halinde bu sene toplam üç iPhone’la tanışabiliriz: Bu ay tanıtılması beklenen 4 inç’lik iPhone ve Eylül’de gelmesi beklenen iPhone 7 / 7 Plus ikilisi. Sızıntılarda sıkça gördüğümüz yeni nesil iPhone’lardan bu kez yeni bir arka kapak görüntüsü sızdı. iPhone 7’ye ait olduğu sanılan kapağın üzerindeki kamera yuvasının iPhone 6S’e kıyasla daha büyük olması dikkat çekiyor.

96 / 105

APPLE A10 YONGASETİ: Apple her yıl olduğu gibi kendi mobil işlemcisinin daha iyi performans sağlayan bir versiyonunu yeni iPhone modellerinde kullanacak. Muhtemelen yeni mobil işlemcinin adı A10 olacak.

iPHONE 7 PLUS 3GB RAM OLABİLİR: Apple yıllar sonra 1GB RAM’den vazgeçti ve iPhone 6S modelleri üzerinde 2GB RAM özelliğini kullandı. Sızıntılarda oldukça iyi bir sicili bulunan Ming-Ci Kuo, şirketin iPhone 7’nin phablet versiyonu iPhone 7 Plus’da 3GB RAM özelliğine yer verebileceğini söyleniyor.

97 / 105

SAĞLAM SU GEÇİRMEZ YAPI: Bu söylenti her yıl olduğu gibi bu yıl da dile geliyor. iPhone 6S ve iPhone 6S’de kullanılan Alüminyum 7000 serisi telefonu zaten yeterince sağlamlaştırıyor ama gelecek yıl çıkacak olan modelin daha sağlam ve su geçirmez olacağı söyleniyor. Bildiğiniz gibi iPhone modelleri her ne kadar sertifika sahibi olmasa da diğer modellere göre suya karşı oldukça dayanıklı.

YENİ EKRAN PANELİ TEKNOLOJİSİ: iPhone 7’nin inceliğinin yanı sıra ince çerçeveler sunan yeni bir ekran teknolojisi ile gelebileceği söyleniyor.

HIZLI 3D DEPOLAMA: Söylenti değirmenine göre, iPhone 7 ve 7 Plus’ın SanDisk veya Toshiba tarafından sağlanan hızlı 3D NAND flaş gibi yeni bir özelliği olabilir.

98 / 105

Bazı iOS kullanıcıları, arada sırada açık uygulamaların hepsini birden kapatmanın pil ömrünü iyileştireceği veya cihazın daha hızlı çalışmasına yardımcı olacağı yönünde bir batıl inanca sahip. Bunun doğru olmadığı bir gerçek fakat bir kullanıcı durumun resmi ağızlardan açıklamasını duymak için bu soruyu Tim Cook‘a sormuş. iOS’te multitasking’in işleyiş mantığı, açık olan her uygulamayı kapatmanın tamamen gereksiz olduğunu gösteriyor. Fakat bu konuda resmi bir görüş duymak isteyen bir 9to5Mac okuyucusu konuyu Tim Cook‘a sormaya karar vermiş ve kendisine bir e-posta göndermiş. Caleb (okuyucu), yazdığı e-posta’da Tim Cook’a sık sık açık uygulamaları kapatıp kapatmadığını ve bunun pil ömrüne bir etkisi olup olmadığını soruyor.

99 / 105

Beklenen cevap ise Tim Cook’tan değil iOS’in başındaki isim olan Craig Federighi‘den geliyor. Log’un haberine göre Cook’a yöneltilen iki soruya “Hayır ve hayır” şeklinde kısa ve net bir cevap yazan Federighi, Caleb’e Apple müşterisi olduğu için teşekkür ederek noktayı koyuyor. Bugüne kadar halen açık uygulamaları kapatmanın bir işe yaradığını düşünenler varsa artık işletim sisteminin sorumlusu olan Apple yöneticisinden bu cevabı aldıktan sonra bu huyunu gönül rahatlığıyla bırakabilir. iOS’te en çok pil tüketen uygulamalar, müzik çalma veya GPS’i aktif olarak kullanmaya ihtiyaç duyanlar. Onlar da o an kullanılmadıkları sürece sistem kaynaklarını tüketmez. Elbette arada sırada askıya alınmış uygulamaların yenileme yapıp yapmayacağını genel ayarlardan kontrol etmenizde de yarar var.

100 / 105

Apple’ın iPhone 7 adını alması beklenen yeni akıllı cihazının arka yüzünde çift kamera olacağı bir süredir sıklıkla dile getirilen iddialar arasında. Şu an iPhone 7 ile ilgili en çok merak edilen konulardan biri bu. Zira teknoloji yazarlarının düşüncesine göre Apple, bu kez de çift kameraya sıcak bakıyor. Şirkete yakın kaynaklara dayandırılan iddiaya göre, teknoloji devi yeni iPhone’da bu özelliğe yer verecek. Kameralardan biri çekim yaparken diğeri başka bir amaçla kullanılacak. Örneğin kameralardan biriyle çekim yapılırken diğeri zoom için kullanılabilecek.

101 / 105

Apple her yıl olduğu gibi kendi mobil işlemcisinin daha iyi performans sağlayan bir versiyonunu yeni iPhone modellerinde kullanacak. Muhtemelen yeni mobil işlemcinin adı A10 olacak. Apple yıllar sonra 1GB RAM’den vazgeçti ve iPhone 6S modelleri üzerinde 2GB RAM özelliğini kullandı. Sızıntılarda oldukça iyi bir sicili bulunan Ming-Ci Kuo, şirketin iPhone 7’nin phablet versiyonu iPhone 7 Plus’da 3GB RAM özelliğine yer verebileceği söyleniyor. Bu söylenti her yıl olduğu gibi bu yıl da dile geliyor. iPhone 6S ve iPhone 6S’de kullanılan Alüminyum 7000 serisi telefonu zaten yeterince sağlamlaştırıyor ama gelecek yıl çıkacak olan modelin daha sağlam ve su geçirmez olacağı söyleniyor.  Bildiğiniz gibi iPhone modelleri her ne kadar sertifika sahibi olmasa da diğer modellere göre suya karşı oldukça dayanıklı.

102 / 105

Söylentilere göre iPhone 7, şimdiye kadarki en ince iPhone modeli olacak. Bu unvan iPhone 6 modellerindeydi ancak eğilme sorunlarıyla karşı karşıya kalmışlardı. iPhone 7 6.0 – 6.5 mm arasında bir tahmin genişliğe sahip olacak. iPhone 7’nin inceliğinin yanı sıra ince çerçeveler sunan yeni bir ekran teknolojisi ile gelebileceği söyleniyor. Söylenti değirmenine göre, iPhone 7 ve 7 Plus’ın SanDisk veya Toshiba tarafından sağlanan hızlı 3D NAND flaş gibi yeni bir özelliği olabilir. Her modelini bir öncekine oranla inceltmek için adımlar atan ABD merkezli teknoloji devi, iddialar doğru çıkarsa Eylül ayında 7.3 mm kalınlıktaki iPhone 6S modeline oranla 1 mm daha ince bir cihazı görücüye çıkaracak. Şirkete yakın kaynaklara dayandırılan başka bir iddiaya göre, Apple, ‘ucuz iPhone’ olarak da anılan 4 inçlik bir telefon üretecek.

103 / 105

Apple’ın üreteceği bu telefon 5s’e benzer olacağı öne sürülürken telefonun 4 inç bir ekrana sahip olacağı adının ise 5e olacağı iddia ediliyor. Şu an iPhone 7 ile ilgili en çok merak edilen konulardan biri iPhone 7 çift kameralı mı olacak sorusunun yanıtı.  Zira teknoloji yazarlarının düşüncesine göre Apple, bu kez de çift kameraya sıcak bakıyor. Şirkete yakın kaynaklara dayandırılan iddiaya göre, teknoloji devi yeni iPhone’da bu özelliğe yer verecek. Kameralardan biri çekim yaparken diğeri başka bir amaçla kullanılacak. Örneğin kameralardan biriyle çekim yapılırken diğeri zoom için kullanılabilecek. Her zamanki gibi Apple, yeni iPhone modeli görücüye çıkana kadar bilgi vermeye yanaşmıyor. Ancak bu model hakkında sızıntılar birbiri ardına geliyor.

104 / 105

Apple her yıl olduğu gibi kendi mobil işlemcisinin daha iyi performans sağlayan bir versiyonunu yeni iPhone modellerinde kullanacak. Muhtemelen yeni mobil işlemcinin adı A10 olacak. Apple yıllar sonra 1GB RAM’den vazgeçti ve iPhone 6S modelleri üzerinde 2GB RAM özelliğini kullandı. Sızıntılarda oldukça iyi bir sicili bulunan Ming-Ci Kuo, şirketin iPhone 7’nin phablet versiyonu iPhone 7 Plus’da 3GB RAM özelliğine yer verebileceği söyleniyor. Bu söylenti her yıl olduğu gibi bu yıl da dile geliyor. iPhone 6S ve iPhone 6S’de kullanılan Alüminyum 7000 serisi telefonu zaten yeterince sağlamlaştırıyor ama gelecek yıl çıkacak olan modelin daha sağlam ve su geçirmez olacağı söyleniyor. Bildiğiniz gibi iPhone modelleri her ne kadar sertifika sahibi olmasa da diğer modellere göre suya karşı oldukça dayanıklı. Söylentilere göre iPhone 7, şimdiye kadarki en ince iPhone modeli olacak. Bu unvan iPhone 6 modellerindeydi ancak eğilme sorunlarıyla karşı karşıya kalmışlardı. iPhone 7 6.0 – 6.5 mm arasında bir tahmin genişliğe sahip olacak.

105 / 105

iPhone 7’nin inceliğinin yanı sıra ince çerçeveler sunan yeni bir ekran teknolojisi ile gelebileceği söyleniyor. Söylenti değirmenine göre, iPhone 7 ve 7 Plus’ın SanDisk veya Toshiba tarafından sağlanan hızlı 3D NAND flaş gibi yeni bir özelliği olabilir. Her modelini bir öncekine oranla inceltmek için adımlar atan ABD merkezli teknoloji devi, iddialar doğru çıkarsa Eylül ayında 7.3 mm kalınlıktaki iPhone 6S modeline oranla 1 mm daha ince bir cihazı görücüye çıkaracak. Şirkete yakın kaynaklara dayandırılan başka bir iddiaya göre, Apple, ‘ucuz iPhone’ olarak da anılan 4 inçlik bir telefon üretecek.  Apple’ın üreteceği bu telefon 5s’e benzer olacağı öne sürülürken telefonun 4 inç bir ekrana sahip olacağı adının ise 5e olacağı iddia ediliyor. Öte yandan telefonun tasarımının ise iPhone 6’ya benzeyeceği iddia edildi. Gelen bu haberler üzerine henüz Apple’dan resmi bir açıklama yapılmadı.

 

 

Tekno Musti {teknomusti}

Teknomusti.com Her Şey Var Burada

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

porno izle mobil porn sikis izle turkce porno